Youtube Nasıl Öğretmen Oldu?

Dünyayı kasıp kavuran pandemi süreci eğitimi de etkisi altına alarak yeni bir kanal yarattı. Youtube eğlence değil artık eğitim için de hayatımızda. Göz atalım!

YouTube, komik şeyler yapan kedilerin ve onlar hakkında konuşurken video oyunları oynayan çocukların klipleriyle ilgilidir. En azından biz yetişkinler, Google'ın sahip olduğu video platformunun tamamen bununla ilgili olduğunu düşünebiliriz. Ancak genç nesil Z Kuşağı ve Alfa Kuşağı farklı düşünüyor.

Dünya üzerinde 10 ile 18 yaşları arasındaki bir grup çocuk ve gençle yapılan araştırmalarda bulunan sonuç, YouTube'u eğlenceden çok daha fazlası için kullandıkları oldu. Her yerdeki ebeveynler bunu duymaktan mutluluk duyacaklarından, bunu eğitim için de kullanıyorlar.

Z Kuşağı, dijital olarak yerli ilk nesil ve YouTube'un en popüler sosyal medya platformu olduğu ilk nesildir. Ve video yaş grupları arasında daha çekici hale gelirken, genç nesil internet kullanıcıları için özel bir çekicidir.
 

Youtube Okulunda Sınıf Açmak


O halde, bu neslin öğrenmek için internete girmiş olması şaşırtıcı değil. İnternet hayatımızın her yönünü değiştirdi ve eğitim de bir istisna değil.
Bir zamanlar dersliklerin sınıflarda ve üniversite amfilerinde veya akşam okullarında gerçekleştiği yerlerde, artık çevrimiçi olarak sevdiğiniz her şeyi sadece arayarak öğrenebilirsiniz. Ve COVID-19'un dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki okulların ve kolejlerin kapanmasını zorlamasıyla, sınıftan çevrimiçi öğrenmeye geçiş hızlandı.

İster biyoloji üzerine ücretsiz bir üniversite modülü, ister UX tasarımı üzerine bir kurs veya bir bisiklet deliğini tamir etme, eski bir kanepeyi restore etme veya gerçekten iyi bir hamur mayası pişirme olsun, web'de bulabilirsiniz. İster hızlı 5G ister eski sistem 3G olsun, internete bağlanmanın bir yoluna sahip olduğunuz sürece, hemen hemen her şey hakkında bilgiye erişebilirsiniz.

Bununla birlikte, genç neslin kanıtladığı gibi, sadece açık platformlar değil - çevrimiçi eğitim sağlayıcıları, uzaktan eğitim siteleri vb. tüm bu bilgilere erişmek, onunla yaptığımız şeyden ikincildir. Bu en önemli değişimdir - platformda veya formatta değil, tutumlarda.
Bu, bilgiyi sadece tüketmek yerine aktif olarak çevrimiçi olarak arayan bir nesil. Z Kuşağı ve Alfa Kuşağı için sanal bir alandır. Eğlenceli, etkileşimli, yenilikçi ve ilgi çekici bir öğrenme türüdür.


YouTube Okuluna hoş geldiniz


Araştırmalarda gençlere özellikle sosyal medya ve YouTube ile olan ilişkilerini sorulduğunda zamanlarının çoğunu oyun videoları izleyerek (diğer insanların oyun oynadığı videoları izlemek dahil) geçirdiklerini gördük. Ancak en büyük sürpriz, ister bir beceri, ister yeni bir zanaat veya karmaşık bir akademik teori olsun, her birinin YouTube'da bir şeyler öğrendiğini söylemesiydi.

Akla gelebilecek her konuyu kapsadığı için YouTube'a çekiliyorlar. Akıllarına gelen bir soruları varsa - örneğin okyanusun neden gelgiti var ya da satrançta nasıl kazanılır - cevabı YouTube'da bulacaklar.

Yaban hayatını korumadan yemek pişirmeye kadar belirli bir ilgileri varsa, bu konu hakkında YouTube'da sonsuz bilgi bulacaklar. Neyi bilmek isterlerse, merak ettikleri her neyse, bir öğreticide veya TED Konuşmasında ele alınacaktır.


Sosyal Açıdan Bilinçli Nesil


Aynı zamanda, bu çocukların ve gençlerin YouTube konusunda saf olmadığı da açık. Olumsuz yanları olduğunun tamamen farkındalar. Bunun için çok fazla zaman harcandığını ve bağımlılık yapabileceğini ve bazen yorum bölümlerinin zorbalık, zehirli yerler olabileceğini biliyorlar. Bu gençler zekidir ve internette neyin iyi neyin kötü olduğunu fark etme ve yargılama yetenekleri vardır.

Evet, istedikleri zaman eğlenebilmeleri için internetin zirvelerinde ve tuzaklarında gezinmeyi öğrendiler. Ama aynı zamanda onu bir araç ve sonsuz bilgi kaynağı olarak kullanma konusunda da uzmandırlar. İnternet sayesinde sorularına cevap vermek için öğretmenlerine veya ebeveynlerine güvenmek zorunda değiller. Onları kendileri bulabilirler. Ve en önemlisi, YouTube okulu bu nesle fiziksel sınıfın asla gerçekten yapamayacağı şeyi veriyor: tam olarak aynı anda oynama ve öğrenme şansı.
Araştırmamızdan da netleşen şey, internetin olmadığı bir dünyayı asla tanımamış olsalar bile, bu neslin onu hafife almadığı veya potansiyelini boşa harcamadığı oldu. Onunla etkileşime girmeye ve onu sonuna kadar kullanmaya hevesliler.


İşyerinde Demokrasi


Araştırmadı ki kişiler bize YouTube'a ilgi duymalarının bir başka nedeninin de Netflix veya Instagram gibi diğer medya platformlarından daha gerçek ve daha doğal hissettirmesi olduğunu açıkladılar. Bu sadece sunulan eğlence için değil, aynı zamanda YouTube'un eğitim yönü için de geçerlidir.

YouTube'da öğrenmenin daha demokratik ve kişisel hissettirdiğini açıkladılar. Çünkü köhne eski öğretmenler ve profesörler yerine meslektaşlarından, karizmatik özgür düşünenlerden ve etkili YouTuber'lardan öğreniyorlar. Ve kendileriyle konuşulmak ve dikte edilmek yerine etkileşime girebilecekleri ve katılabilecekleri gerçeğini seviyorlar.
İnternet, müzik yapımından şöhrete kadar her şeyi demokratikleştirdi. Yatak odanızda müzik üretmeyi ve bunu küresel bir izleyici kitlesine dağıtmayı mümkün kıldı ve sosyal medyaya ve büyük bir Instagram takipçisine sahip olan sıradan insanların ünlü yaptı. Bu nesil, her şeye bir DIY “kendin yap” tutumu ile yetiştirildi, bu nedenle öğrenme için de geçerli.

Dolayısıyla, sosyal medyanın ve internetin, kendileri için düşünemeyen veya medya tüketiminin kölesi olan bir nesil ürettiğinden endişe etmek bir yana, yetişkinler olarak anlayış yeteneğimiz bunun tersinin doğru göründüğünü garanti etti.