Yavaş Web Sitesinin Nedenleri ve Çözümler

Web siteleri günümüzde kimlik haline geldi. Firmanın güvenilirliği bile buradan test ediliyor. Ancak yavaş bir web sitesi tüm potansiyeli kaybettirebilir.

Web sitesi hızı, web sitesi performansı ve web sitesinin büyümesi söz konusu olduğunda hayati bir rol oynar. SEO ve dönüşüm oranı dahil olmak üzere çeşitli ölçümleri etkiler.
Google'ın web sitesi yükleme süresinin arama sonuçları üzerinde etkisi olduğunu açıkça belirttiği günümüz dünyasında, döngünün en üstünden (web geliştiricileri) dijital pazarlamacıya kadar herkes bu metriğe çok odaklanıyor.

Yavaş bir web sitesine sahip olmak, bu günlerde birçok insan için bir kabus. Çok büyük bir yükleme süresi, temelde müşterilerinizin % 50'sini kaybettiğiniz anlamına gelir. Ne de olsa kimse yavaş bir web sitesine göz atmayı sevmez.


Yavaş Web Hosting

Web siteleri de sunucu sorunları nedeniyle yavaş yükleniyor. Biliyorsunuz, bir sunucu bir jeneratör gibidir, birisi web sitesini tıklamadan önce uyur ve ardından tıklama sonrası anahtarı çevrilmiş bir motor gibi çalışmaya başlar.
Bunun nasıl gerçekleştiği, tarayıcınızın siteyi yüklemek için web sitesi verilerini göndermesi gerektiğini sunucunuza bildirmesidir. Sunucunun normal standartlar altında ise yüklenmesi ortalamadan daha uzun sürer. Yavaş bir sunucuya sahip olmanın nedenlerinden bazıları.
•    Ücretsiz bir sunucunuz var
•    Yetersiz desteğe sahip kötü bir hizmet kullanıyorsunuz
•    Yüksek trafiğiniz var ve sunucunuzu güncelleme zamanı

Çözüm nedir?
Tanınmış web sitesi sunucu hizmeti sağlayan şirketlerden birini seçmelisiniz. En hızlılarından birini seçmek sizin için avantajdır.
Daha iyi performans için bir VPS sunucusu kullanmanız önerilir. Bununla birlikte, web sitenizi düzenli olarak ziyaret eden çok sayıda insan yoksa, maliyeti azaltmak adına düşük oranda bir alan hacmine sahip sunucu satın alabilirsiniz.


Önbellek Yüklenemedi


Günümüzde çoğu web sayfası etkileşimlidir, bu da bir bilgi kaynağından alındıkları, çekilen ayrıntıları modellere girdikleri ve sizin için hizmet ettikleri anlamına gelir.
Bu, birisi web sitesinden bir sayfa istediğinde meydana gelir ve bunu yapmak için gereken süre, kodun etkinliğine ve belirli sunucuların kapasitesine bağlıdır.
Şöyle düşünün, bir kartvizit çizmek ya da birisi sorduğunda onu yazdırmak gibidir. Bu arada, önbellek ile, onu zaten yazdırdınız ve sisteminizde depoladınız. Yani, biri kartvizit istediğinde, ona sadece verirsiniz.
 

Çözüm nedir?
WordPress kullanıyorsanız, bir önbellek eklentisi kurmak kolaydır. WP Rocket , WordPress söz konusu olduğunda en iyi önbellek eklentilerinden biridir. WP olmayan bir web sitesine önbellek yüklemek söz konusu olduğunda, sunucu tarafında kodlarla oynayabilen bir programcıya başvurmak daha iyidir.

Büyük Medya Dosyaları


İnternet çevirmeli bağlantısının eski günlerini hatırlıyor musunuz? Her seferinde biraz büyük bir resmin yüklenmesi bir dakika kadar sürerdi. Geniş banttan sonra koşullar değişti, ancak temel kural her zaman geçerlidir.
Sunucu bilgi, metin ve resimleri tutar. Bu, müşterimizin envanteri satın alması gibidir. Böyle düşündüğünüzde çok kolay. Büyük, hacimli malların teslim edilmesi daha uzun sürebilir.
Büyük bir fotoğrafın yüklenmesi uzun sürebilir. Web sitenizde çok sayıda büyük resim varsa, her dosyayı yüklemek için fazladan zaman eklersiniz. Dosya biçimi burada da geçerlidir. Tarayıcılar JPG, PNG ve GIF dosyalarını kolayca ve güzel bir şekilde yükleyecektir. Bununla birlikte, TIFF ve BMP gibi güçlü formatlar, yükleme sürenizde büyük bitler tüketebilir. Onlardan kaçının!
 

Çözüm nedir?
Sıkıştırılmış görüntü türlerini kullanın. Ayrıca, WordPress için resim sıkıştırma eklentilerini kullanabilirsiniz . Videolar söz konusu olduğunda, en iyisi çeşitli PC uygulamaları kullanarak boyutunu küçültmeniz önerilir.


WordPress'te Birçok Eklenti

WordPress, tüm web sitelerinin % 27'sinden fazlasına güç sağlar. WordPress'te, web sitesinin işlevselliğini eklemek için çeşitli eklentiler kurabiliriz. Ancak güçle birlikte sorumluluklar da gelir. Demek istediğim, eklentilerle birlikte hantal kod satırları gelir.
Çok fazla eklenti - hatta birkaç ağır eklenti - web sitenizi aşağı çekecek ve kötü sonuçlara neden olacaktır. Bunun ortaya çıkma riskini azaltmak için kullanmadığınız eklentileri yine de kaldırmanız akıllıca olacaktır.
Bazı eklentiler, web sayfalarının önbelleğe alınmasıyla bile çakışabilir. Bir Proxy Önbellek Temizleme eklentisi kullanıyorsanız, Proxy Önbelleği> Önbelleği Kontrol Et seçeneğine giderek soruna hangi eklentilerin neden olduğuna karar vereceksiniz.


Çözüm nedir?
•    Mümkün olduğunca az WordPress eklentisi kullanmaya çalışın
•    Aylık olarak ihtiyaç duymadığınız eklentileri filtreleyin ve silin


Sunucu Konumu

Daha önce uzun mesafeli bir arama yaptıysanız, bağlantının daha uzun sürdüğünü anlarsınız. Bilginin fiziksel olarak oraya nasıl uçması gerektiği budur. Veriler kablolar ve uydular aracılığıyla iletilir.


Örneğin, bir web sitesi tıklamasıyla ilgili bir komut verirsiniz. Bir web sitesine girmeye çalıştığınızda sunucuya yanıt veriyorsunuz . Yüklemek için arıyorsunuz.
Sunucunun İstanbul’da olduğunu varsayalım. Japonya, Tokyo'dan birisi web sitenize tıkladıktan sonra, bilgiler okyanus boyunca uçmalıdır. Tarayıcının istekte bulunması gerekir. Veriler, ziyaretçinin cihazına yüklemek için okyanus boyunca geri uçmalıdır.
Veriler hızlıdır ama bu sihir değil!


Çözüm nedir?
Birçok sunucu şirketi, verileri birden çok konumda barındırır. Gereksinimlerinizi seçmek ve size ve hedef kitlenizin çoğuna en uygun olan sunucu şirketiyle çalışmak çok önemlidir.