Yasaklı Sitelere Giriş Nasıl Yapılır?

İnternet sitelerine gelen sansür, kısıtlamalar ve yasaklamalar günden güne artmaktadır. Ancak gelişen dünyada hiçbir şey imkansız değil. Yasaklı sitelere giriş yapabilmek artık çok kolay!Web siteleri üzerindeki kısıtlamalar, yasaklar çoğu zaman sinir bozucu olabiliyor. Hükümetler, günümüzde içeriği her zamankinden daha fazla sansürlüyor. Ayrıca, ofisinizde veya okulunuzdaki engellenen web siteleri tarafından boğulmuş hissediyorsanız, engellenen web sitelerine erişmenin bazı yolları aşağıda bulabilirsiniz. Okullardaki ve ofislerdeki bu filtreler bir amaca hizmet ederken, yetkililer tarafından sıklıkla kötüye kullanılırlar.

Engellenen web sitelerine erişmek için sansürü atlamanın 13 kolay yolunu inceleyin. Bu kullanımı kolay ve etkili yöntemler arasında VPN, uzantılar, DNS kesmesi, proxy web siteleri ve diğerleri bulunur. Size onlardan bahsedelim:

Engellenen veya yasaklı web sitelerine nasıl erişilir: 13 kullanışlı yöntem!

Engellemeyi kaldırmak için VPN kullanın
VPN (Sanal Proxy Ağı), cihazınızı internet üzerinden başka bir ağa güvenli bir bağlantıya bağlamanızı sağlar. Böylece, engellenen web sitelerine ev ağınızdan erişmenizi sağlar ve IP adresinizi uzak bir alana koyar. Ayrıca uygulamaları indirebilir, ülkenizde engellenen siteleri açabilir veya okuldaki sitelerin engelini kaldırmanın bir yolu olarak kullanabilirsiniz.

VPN, verilerinizi kimsenin görmesi ve tanıması zor olan çöp değerine dönüştüren bir tünel görevi görür. Kesintisiz internet deneyimini kullanabilmenin ve tadını çıkarmanın tonlarca ücretsiz/ucuz VPN hizmeti var.

Anonim Olun: Proxy Web Sitelerini Kullanın
Çok sık olarak, profesyonel bir ortamda, işverenler, video akışı, sosyal ağlar ve hatta kişisel e-postalar gibi bazı web sitelerine erişiminizi kısıtlayan belirli sınırlar çizer. Zaman zaman, engellenen web sitelerine erişmenin yollarına ihtiyacınız vardır ve bu durumlarda, proxy web siteleri bir kurtarıcı görevi görür. Ancak, bir engellemeyi kaldırma proxy'sinin VPN kadar güvenli olmadığını unutmayın. Bu nedenle, işinizle ilgili gerçekten gizliyseniz, seçeceğiniz yöntem VPN’dir

Web'de, web deneyiminizi 'sınırsız' yapan yüzlerce proxy web sitesi vardır. Proxy web sitesi, engellenen siteyi ISS'lerden gizler ve engellenen web sitelerine erişmenize izin verir.

URL Yerine IP Kullanın
Her web sitesinin URL’sinin bir IP adresi vardır ve siteyi engelleyen yetkililer IP yerine URL’yi depolamış olabilir. Bu durumda, web sitelerinin engellemesini kaldırma arayışımız burada bitebilir. Herhangi bir web sitesinin IP adresini almak için, Komut İstemi'nde bir ping domain (dot) com komutu kullanın. IP kullanmak, bölgenizdeki engellenen web sitelerine erişmek için basit bir yoldur. Ancak, web sitesi de IP'sini gizlemişse, bu yöntemle açılmayacaktır.

Tek yapmanız gereken bilgisayarınızda CMD'yi çalıştırmak. Şimdi “ping www.websiteadı.com”  yazıp Enter’a basın. Bu derhal IP adresini döndürür. Şimdi bu IP adresini web tarayıcınızın adres çubuğuna girin. Web sitelerini ziyaret etmek için Enter tuşuna basın. Benzer araçlar ve komutlar, Mac, Linux, Android, vb. Diğer platformlarda da kullanılabilir.

Tarayıcılarda Ağ Proxy'sini Değiştirme
Kurumunuzda ki ağda birden fazla vekil kullanıyor olabilir. Bu nedenle, bazı web sitelerinin bir proxy'de kısıtlanmış, ancak diğerlerine erişilebilir bir durumda olduğu ortaya çıkar. Böylece, kurumunuzda engellenen web sitelerine erişmek için vekil olarak gezinmeyi deneyebilirsiniz.

Web tarayıcılarımızdaki ağ proxy ayarlarını devre dışı bırakmak zor değildir. Bağlantılar seçeneğini web tarayıcınızın ayarlarında bulmanız yeterlidir. Burada, proxy yok seçeneğini seçebilir veya kurumunuzda sınırsız gezinme sağlayan başka bir tane kullanabilirsiniz. Örneğin, Firefox web tarayıcısındaki ayarları nasıl değiştirebileceğinizi gösteren bir ayarlar penceresidir.

Google Translate kullanın
Kurumlar ve hatta ülkeler bazen Google Translate'i yasaklamıyor. Muhtemelen bir eğitim aracı olduğundan ve hiç kimse onu okuldaki veya ofislerdeki sitelerin engelini kaldırmak için yeterince güçlü bir şey olarak görmemektedir. Bu nedenle, bu araçla, engellenen web sitesini, bildiğiniz başka bir dile çevirerek kısıtlamayı atlayabilirsiniz. Google Translate'i deneyin ve kendiniz görün. Engellenen web sitelerine erişmek için başka bir basit yol.

Yasaklı bir sitenin engelini kaldırmak için Microsoft’un Bing çeviri hizmetini de kullanabilirsiniz. Okuldaki ve ofisdeki web sitelerinin engelini kaldırmak için, başka çeviri hizmetleri de mevcut.

Eklentiler aracılığıyla sansüre maruz kalmayın
Kurumunuz tarafından engellenen web siteleri, Facebook veya YouTube gibi dinamikse, bu uzantıları denemelisiniz. Hola ve ProxMate, Chrome'daki ya da diğer tarayıcılardaki engellenen web sitelerine erişmek için kullanabileceğiniz bazı uzantılardır. UltraSurf, şifreli proxy ağını kullanarak özgürce gezinmenizi sağlayan etkili bir uzantıdır. Lightspeed gibi güvenlik duvarlarını yenecek kadar güçlüdür.

URL yenileme yöntemi
Belirli bir web sitesinin VPN'de barındırıldığı ve doğrulanmış bir SSL yüklü olmadığı durumlar vardır. Bu tür web siteleri için, web tarayıcınızın adres çubuğuna gidip www.url.com veya http://www.url.com adresine erişmek yerine https://www.url.com yazmayı deneyebilirsiniz. Bu değişiklik bir güvenlik uyarısı görüntüleyebilir. Yine de Devam Et seçeneğine basın ve web sitesini ziyaret edin. Bu kusursuz bir yöntem değildir, ancak zaman zaman kullanışlı olabilir.

DNS Sunucunuzu değiştirin
Bu yöntemi basitçe kullanabilir ve ablukayı atlayabilirsiniz. Bu yöntem genellikle internete erişmek için Google DNS veya OpenDNS kullanılmasını içerir. İşte aynı ayrıntılı adımlar.

Son zamanlarda, CloudFlare en hızlı, gizlilik odaklı DNS hizmeti olduğunu iddia ettiği 1.1.1.1 DNS hizmetini de başlattı. CloudFlare, 1.1.1.1 DNS hizmetlerini Android ve iOS uygulamaları aracılığıyla da kullanıma sunmuştur. Bölgemdeki engellenen sitelere erişmek için sık sık bu tek tıklatma yöntemini kullanabilirsiniz.

DNS’yi değiştirmek de gezinirken daha iyi gizlilik sağlar. Çünkü varsayılan ayarlarda, bağlandığınız her WiFi ağı ve İSS'lerin ziyaret ettiğiniz sitelerin listesi vardır.

İnternet Arşivine Git - Wayback Makinesi
Wayback Machine, tüm web sitelerinin çoğunun bir kopyasını internette saklayan ilginç bir hizmettir. Bir web sitesinin birden çok sürümünü kaydeder ve bir web sitesinin önceki sürümlerine erişmek için kullanabilirsiniz. Kullanıcılar çevrimiçi olarak engellenen içeriğe göz atmak için de kullanabilirler.

Dahası, bu muhteşem web sitesi ayrıca pek çok ücretsiz film, belgesel, nostaljik oyun, e-kitap vb. İçeriyor. Bu nedenle, bazı servisler veya web siteleri geçersiz olsa bile, Wayback Machine geri döndürebilirsiniz.

Sitenin RSS beslemesini kullanın
RSS okuyucular, taze içeriği almak ve kolaylıkla okumak için kullanışlıdır. Engellenen web sitesinin RSS beslemesini alabilir ve okuyucunuza ekleyebilirsiniz. Web sitesinin bir yayını olmaması durumunda, yayını oluşturmak için bazı yararlı çevrimiçi hizmetler vardır. Son zamanlarda, sosyal medya platformlarında sahte haberlerin artması ve algoritmik güncellemeler ile RSS okuyucuları bir geri dönüş yapıyor. Birini Feedly gibi kullanabilir ve tüm içeriklerin güvenilir kaynaklardan gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

TOR gibi IP Anonymizer kullanın
Bir gizlilik savunucusu iseniz, zaten popüler Tor tarayıcısı hakkında bilginiz olabilir. Düzgün ayarlandıysanız, bu bir web engelleyici atlama aracı olarak işlev görebilir. Birçok durumda, okuldaki veya ofisdeki web sitelerinin engelini kaldırabilir ve aynı zamanda isimsiz kalabilirsiniz. Her türlü gözetlemeden kurtulabileceğiniz gibi çifte bir avantaj var. VPN ve proxy sunucularından sonra, Tor kullanmak siteleri engellemenin en güçlü yoludur. Aynı zamanda, normal web sitelerinde engellenmiş karanlık web sitelerine veya .onion sitelerine açılan bir kapı olarak da kullanılır.

Sadece web engelleyici atlamanın yanı sıra, bilgisayar güvenliğinizi artırmanın yollarını araştırıyorsanız, ölümcül TOR ve VPN kombinasyonuna da gidebilirsiniz. ExpressVPN gibi birçok VPN, Ekstra koruma katmanı sunan Onion Over VPN gibi teknolojiler sunar.

HTML-PDF dönüştürücüyü kullanın
SodaPDF, bilgisayarınıza bir web sayfasını bile erişmeden doğrudan indirmenize yardım edebilecek ücretsiz bir çevrimiçi hizmet sunar. Sadece bu bağlantıyı ziyaret edin ve istediğiniz URL'yi girin. Bu kadar. PDF dönüştürücü web engelleyici bypass hizmetlerini deneyebileceğiniz başka HTML'ler de var. URL’nize ihtiyaç duyan bazı servisler var ve bunlar engellenmemiş web sayfasını postayla gönderiyorlar.

Firefox'u USB sürücüsünden kullanın
Okulunuzun ya da ofisinizin, siteye erişimi kısıtlamak için adımlar attığı biliniyorsa, web sitelerini kişisel kullanımınız için açmak üzere web tarayıcısına uzantı yüklemenize izin verilmemesi şaşırtıcı olmayacaktır. Bu durumda, bir USB sürücüye Portable Firefox bir web tarayıcısı kurabilirsiniz. Bir kaç tane engelini kaldırma proxy servisi ile bağlantı kurarak yasaklı sitelere erişim sağlayabilirsiniz.

Bunlar, en sevdiğiniz web sitelerine uygulanan sansürü engellemek için en etkili ve kullanımı kolay yöntemlerden bazılarıdır. Bulunduğunuz bölgedeki engellenen web sitelerine hangisine erişmek istiyorsanız yukarıda ki opsiyonları değerlendirebilirsiniz. Yasaklı Sitelere Giriş rehberinden sizlere bahsetmiş olduk.