Web Tasarım ve UX Deneyimi

Web tasarım, HTML dili ile tasarım fikirlerinin bir araya gelip internet ağlarında aktif olarak kullanılan web sitelerinin oluşturulmasına denir. Bu web tasarımlarını yaparken birkaç unsura dikkat etmek gerekir. Bunlar; Düzen, Fontlar, Renk, Grafikler ve içeriktir. Bu unsurların düzenli ve güzel olması web sitesinin bilinirliğini ve aklıda kalıcığını arttırır. Böylece yapılan web sitesi istenilen hedeflere ulaşmakta sıkıntı çekmez.

Web tasarımlarını seo uyumlu hale getirmek için Google alt yapısına uygun hale getirmek gerekir. Peki web sitesinin aram motorlarında görünür olması için neler gereklidir?

Görünürlük için en önemli şeylerden biri META etiketlerdir. Bu etiketi içeriğinde ise TİTLE ve DESCRIPTION etiketleri çok önemlidir. TİTLE kısa içerik yazıların özeti olmakla birlikte ortalama 70 karakter kullanılmaktadır. DESCRIPTION bir sayfanın içeriğini gösteren ortalama 160 karakterli kısa yazıdır. 

Bu etiketlerin haricin de sayfa içeriğinde bulunan tasarımlar genel tema ile uyumlu olmalı, kendine has özellikleri olmalı ve kullanılabilirlik açısından hızlı ve kaliteli olmalıdır. Böylece yapılan web tasarım Google aramalarında görünür olabilir ve üst sıralar da gözükme şansıda yükselir. 

Yapılan bu web tasarımı UX( Kullanıcı deneyimi ) sunmalıdır. Çünkü bir sitenin tanınırlığının devam etmesi ve sürekli olarak yeni kişilerin ziyaretlerini arttırmak için kullanıcıların site içerisinden gezerken güzel bir deneyim yaşaması gerekir. Bu yaşanılan deneyim sonucu sitenin sosyal çevresi genişler. Sitenin sosyal çevresi genişlemesi için neler yapılabilir?
Mobil uyumlu olması, müşterinin kolayca iletişime geçebilmesi, şikâyet ve önerilerini sunabilmeleri, yorum yapıldığında geri dönüt alabilip alamadıkları gibi birçok etmek kullanılmalıdır. 

UX(Kullanıcı deneyimi)’nin başarılı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

A/B test verileri oluşturulabilir, böylece site içerisinde girilen etkilimin oranları ölçülebilir. Web tasarım sitesi insanların hizmetine sunulmadan önce testler yapılıp hatalar ayıklanabilir.

Genel olarak bir Web tasarım sitesi tanınmak ve bilinmek istiyorsa seo ile uyumlu bir alt yapısı olması lazım ve bu bilinirliğin genişlemesini ve müşterilerin güzel deneyimler yaşayarak sadık müşteriler olması için UX(kullanıcı deneyimi) ön planda olması gereklidir.