UI ve UX Nedir?

UI, User Interface’in yani Türkçe karşılığı olarak Kullanıcı Arayüzü’dür. UX, User Experience yani Türçe karşılığı Kullanıcı Deneyimi’nin kısaltılmış halidir. UX, UI’i de içerir. UI’i bir katman olarak düşündüğümüzde UX dafa fazla disipline sahip,UI’i de içeren daha büyük bir katmandır. UX genel olarak tüm detaylar ile ilgilenir. İlgili ürünün kullanımı, tasarımı, anlaşılabilirliği, memnuniyeti gibi bir çok konuyu ele alır. UI sadece bu oluşan deneyimin tasarım kısmıyla ilgilenir.

UI’den biraz daha detaylı bahsetmek gerekirse işleyişi arayüz tasarımlarından oluşmaktadır. Bir telefon üzerinde ki tuşların büyüklüğü, inceliği, görünüşü gibi tüm tasarımsal detaylar UI bünyesinde yapılmaktadır. Aynı şekilde web sitelerinde ki “Call to Action” dediğimiz kullanıcıyı harekete geçiren butonlar, genel yönlendirme butonları, renkleri aynı şekilde UI tarafından işleme alınmaktadır. Günümüz dijital dünyasında UI sayesinde daha estetik görünümler elde edilip dikkat çekilmekte olup bir internet sitesinde kalma süresi, kolay ulaşılabilirlik aynı zamanda kullanıcı deneyimini arttırmaktadır. Doğal olarak bu da sitenize pozitif bir ivme kazandırarak, oluşturulan web tasarım projenizi de güçlendirmektedir.

UX’a gelecek olursak, konunun tamamen deneyim kısmıyla ilgilidir. Nasıl göründüğünden çok en hızlı ve en doğru bilgiye ulaşma amacındadır. Basit, herhangi bir sorun yaşamadan, en sade, kolay şekilde işlemleri gerçekleştirmek ister. UX tasarımcısı sadece grafik tasarım kullanmamaktadır. Kullanıcı deneyimini gözettiğinden basitlik, kolay ulaşılabilirlik, genel tasarım, etkileşim gibi farklı alanlar üzerinde bilgi sahibi olmalıdır. Aynı zamanda koordineli olarak bunları tasarımla bütün hale getirerek UX’u ortaya çıkarır. UX’un geniş kapsamlı ve derinlemesine çalışma yapılmasının sebebi de budur. UX tasarımcısı için bu deneyimler büyük bir artı sağlamaktadır.  

Peki farklar nelerdir?

UX ve UI arasındaki farkı en net şekilde bir örnekle ifade edebiliriz. Bir araba tasarımı yapılırken oluşturulacak iskelet, görünüm, güvenlik, kullanım, dinamik motor gücü, iç dizayn,renkler gibi bir çok detayı belirler. UX böylelikle her konuda her bilgiyi bünyesinde barındırır ancak soyut bir durum ortaya koymaktadır. Bunu somut hale getirecek ise UI’dir.
Günlük hayattan bir örnek ile bunu daha da genişletebiliriz. Dünya çapında bir çok mağazası bulunan Starbucks’ı zannediyoruz ki bilmeyen yoktur. UI Starbucks’ta ki kahve bardaklarını tasarlar iken, UX ise farklı olarak kahveyi içen kişinin elinin yanmaması için Coffee Cup Sleeve yani en basit tabir ile karton bardak tutacağını tasarlamıştır. UX, UI’den daha farklı olarak ürünü kullanacak müşterinin karşılaşabileceği problemleri de düşünmüştür. Bunlara da aynı şekilde çözümler üretmektedir.