Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medya'nın getirdiği avantajlar nelerdir?

Kullanıcının kendi ürettiği veya alıntı yaparak paylaştı görsel,işitsel ve yazılı olarak paylaşımların yapıldığı online bir ağdır. İnternetin gelişimi ve bilgisayar ile 15 yıl, akıllı telefonlar ile son 8 yılda hayatımızda büyük bir yer kaplamıştır. Öyle ki günümüzde dünyada yaklaşık 2 milyardan fazla kullanıcısı olan Whatsapp uygulamasında günde 60 milyar düzeyinde mesaj atılmaktadır. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube diğer önde gelen uygulamalar olarak sayabiliriz.

Teknoloji getirdiği kolaylıklarla birlikte günlük hayatımızda etkin rol oynarken, geleneksel hale gelen radyo, televizyon, gazete gibi medya araçlarının yerini almaya başlamıştır. Bir çok gazete artık okunma sayılarının düşmesi sebebiyle yayın hayatını sonlandırarak e-gazete yani online olarak yayına başlamışlardır. Netflix, Youtube, Puhu TV, Blu TV gibi online olarak istenildiği zaman izlenebilen film ve diziler sebebiyle televizyon izleme oranlarında da düşüşler yaşanmaktadır. Yeni sektörler ortaya çıkarken, bu kadar kullanıcının yer aldığı platformların reklam ve pazarlama konusunda bir hayli iyi işler yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Günümüzde bir çok irili ufaklı şahıs ve kurumsal şirketler sosyal medyada aktif rol oynarken, insanların dikkatini çekmeye çalışmaktadırlar. Sağladığı avantajları şu şekildedir:

  • Reklam verilerken istenilen bölge, yaş, eğitim durumu, hobileri gibi veriler yardımı ile direkt olarak kitle belirlenerek doğru kullanıcılara ulaşılabilir.
  • Sosyal medya da ki reklam bütçesi ve maliyetler, geleneksel medya dediğimiz televizyon, radyo ve gazeteye göre daha düşüktür. Aktif kullanıcıları da göz önüne aldığımızda düşük bütçelere rağmen doğru kişilere ulaşarak reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.
  • Sosyal medya ucu açık serbest bir platformdur. Öyle ki diliniz, dininiz, ırkınız yerine sadece yaptığınız işlerin kalitesine bakarak sizi değerlendirmektedirler. Global ortamda bir anda dünyanın öbür ucundaki insanlara bile ulaşabilme imkanı mevcuttur.
  • Sürekli yenilenebilir olması diğer güzel bir özelliğidir. Örneğin yanlış bir haber çıktığında ancak 24 saat sonra düzeltilmesi gerçekleştirilirken, sosyal medyada saniyeler içerisinde bu işlem gerçekleşebilmektedir.

Bu avantajlar vasıtasıyla ve cazip koşullar ile sosyal medya gelişimini her gün üstüne koyarak sürdürmeye devam edecektir. İnsanlar sosyal medya uygulamaları üzerinden sürekli olarak iletişim ve etkileşim halinde bulunurlar. Yeni arkadaşlıklar ve hatta evliliklere varan bağlar bile kurulmaktadır. Sosyal medya hem maddi hem manevi açıdan biz belki de bu kadar farkına varamadan hayatımızda kalıcı bir yer etmişe benziyor..