Sitemap Nedir?

Sitemap, web sitesi haritasıdır. Bu haritalar, web sitesi içerisindeki sayfaları, bilgileri ile beraber listeler. Bu haritaların temel amacı, tüm arama motorlarına site içerisinde bulunan sayfaları bildirmektir.

SİTEMAP NEDİR?

Sitemap, adından da belli olduğu gibi web sitesi haritasıdır. Bu haritalar, web sitesi içerisindeki sayfaları, bilgileri ile beraber listeler. Bu haritaların ise temel amacı, tüm arama motorlarına site içerisinde bulunan sayfaları bildirmektir. Günümüzde site haritası yani Sitemap, her sitede mutlaka bulunması gereken ve en önemli SEO kriterlerinden biri haline gelmiştir.

Dinamik bir web sitesinde devamlı olarak yeni sayfalar oluştuğundan dolayı sitemap dosyası da dinamik olmalıdır . Yani siz yeni bir sayfa eklediğinizde sitemap dosyanız otomatik güncellenmelidir. Bu da sitenizin kullandığı alt yapı ile ilgili olarak kolaylıkla yapılabilir. Wordpress gibi hazır sistemlerde bunu kolaylıkla oluşturabileceğiniz araçlar bulunmaktadır. Ayrıca PHP dili ile yazılmış sistemlerin header kısımlarında dosya yapısını xml olarak belirlemek ve içeriği yukardaki gibi dinamik olarak ekrana yazdırmak işinizi görecektir. Sitemap dosyanız ise, maksimum 50.000 URL içermeli ve 50 MB’dan büyük kesinlikle olmamalıdır.

PEKİ SİTENİZE FAYDASI NELER?

Sitemap kullanmanın siteniz için en büyük faydası ise, Sitemap dosyası olan bir web sitesi, indexlenirken daha ayrıntılı, daha hızlı ve daha çok indexlenir. GoogleBot, siteye girince Sitemap'tan web sitenin linkleri hakkında detayları çeker ve ona göre indexler. Kısacası Sitemap kullanmaya başladığınız andan itibaren, index sayınız ve index hızınızda, farkedilebilir artışlar olacaktır.

Google için en sağlıklı yöntem Google Webmasters aracını kullanmaktır. Robots.txt dosyası kullanılarak da sitenin sitemap dosyası arama motorlarına bildirilebilir. Bunların haricinde arama motorlarının sitemap dosyası pingleme adresleri vardır. Sitemap dosyanızı sitenize her yeni içerik eklediğinizde pinglemeniz önerilir.