Site İçi SEO Nedir? Ne İşimize Yarar?

Site içi SEO; arama motorlarının yeni güncellemeleriyle birlikte önemi git gide artan bir SEO aşamasıdır. Site içi SEO çalışmaları, web sitenizin yazılım, tasarım, görsel, sayfa başlıkları vb. alanlarla ilgilidir.

SİTE İÇİ SEO NEDİR?Site içi SEO
; arama motorlarının yeni güncellemeleriyle önemi git gide artan bir SEO aşamasıdır. SEO analizinin doğru yapılması, site içi tüm alanlara etki edecek çalışma aşaması olan site İçi SEO bu bakımdan çok önemlidir. Buradan da anlaşılacağı üzere, web sitenize uygun bir SEO çalışması yapmak için öncelikle SEO analizi yapılmalı ardından da site içi SEO çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Yapılacak olan SEO analizi ile birlikte sitenizdeki içeriklerin, sayfaların, sayfa başlıklarının, sayfa açıklamalarının, kategorilerin, sayfa içi link yapılarının, site tasarımının ve yazılımı gibi alanların SEO açısından uyumlulukları belirlenmelidir. Toplanan bu bilgiler doğrultusunda, web sitesinde problemlerin hepsi çözülecek, web sitesi tamamen SEO ile uyumlu hale getirilmektedir. Site içi SEO çalışmaları, web sitenizin yazılım, tasarım, görsel, sayfa başlıkları, URL, içerik, meta ve tüm link yapısını ilgilendirmektedir. Kısaca SEO’ya etki eden birçok site içi faktör bulunmaktadır. Bununla birlikte Site içi SEO’nun en önemli çalışma alanı ise, SEO ile uyum sağlayan içeriklerinizdir.

Arama motorları, sürekli gelişen algoritmalar ile sitenizin kalitesini test eder, doğru bilgiler barındırıp barındırmadığını da incelemektedir.  Yukarıda bahsettiğimiz SEO analizinin önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Düzenli, kapsamlı ve doğru bir şekilde yapılmış SEO analizleri ile sitenizin çalışmalarında daha hızlı şekilde verim alabilirsiniz ve potansiyel müşteri ağı kolaylıkla genişletebilirsiniz.

Site İçi SEO çalışması çok önemli bir aşama olması sebebiyle, bu çalışmaların sektöre ve müşteri kitlesine hakim, siteyi doğru bir şekilde analiz edebilecek uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Site içi SEO çalışması gerçekleştirmeden önce sitenizin mevcut durumu ise doğru analiz edilebilmelidir. Stratejik SEO olarak, site içi SEO çalışması öncesinde; sitenize, sektörünüze, anahtar kelimelerinize bağlı olarak SEO analiz raporu çıkarılmaktadır. Bu rapor sonuçları rakiplerinizle karşılaştırılır, site içi SEO planı oluşturulur ve çalışmalar gerçekleştirilir.

Site İçi SEO'nun Teknik Kuralları Nelerdir?

  • Site içindeki aktif ziyaretçilerinin hedef planlanmasının yapılmış olmalıdır 
  • Web sitesi tasarım yazılımının kusursuz olmalıdır
  • URL kullanımları açıklayıcı olmalı ve gereksiz uzantılar içermemeli
  • Doğru, özgün ve kaliteli içerik kurallarının benimsenmiş olması gerekir
  • Site içerisindeki görseller ideal oranda tutulmalıdır
  • Başlıklarınızı oluştururken vurgulu ifadeler kullanmaya özen gösterin
  • Sitemap.xml, Robots.txt dosyaları ve 301 kalıcı, 302 geçici yönlendirmeleri yapılmış olmalıdır 
  • Domain durumu, alan adı kayıt bilgileri, kaliteli sunucu ve temiz IP gerekir
  • Arama motoru ve webmaster kayıtları, site resmi doğrulama işlemlerinin yapılması gerekir
  • Anahtar kelime yoğunluğu, benzer anahtar kelimeler ve semantik SEO kuralları uygun olmalıdır

Site adına yapılacak olan iyileştirme çalışmalarını, arama motorları kuralları doğrultusunda yapmak yerine, kullanıcı deneyimi ile kitlenize önem vermeniz olumlu dönüşler elde edebilirsiniz. Ziyaretçilere yönelik bir optimizasyon çalışmaları yapılmaz ise kötü sonuçlar elde edebilirsiniz.

Web sitenizde özgün ve kaliteli içerikler bulundurarak ziyaretçilerinizin uzun süre kalıcı olabilmesini sağlamalısınız. Bu sayede web sitenizin önemini ve değerini kalıcı hale getirebilirsiniz. Web sitenizin hazır bulunan kodlama yapısını optimize ederek çok iyi ve stabil çalışması sağlanmalıdır. Flat ui renkler ve dikkat çekici tasarımlar ile ziyaretçi trafiğiniz siteniz de kalıcı hale gelebilir. Doğal süreçte ise web sitenizin görüntülenme değerleri haliyle yükselecektir. Aksine kurallara önemsemeyen ve uyum sağlamayan bir web sitesi, ziyaretçilerine önem vermez ve hızlıca terk etmelerine neden olmaktadır.

Potansiyel ziyaretçi, tepki süresi yavaş olan web sitelerinden hoşlanmaz ve anlık olarak terk etmektedirler. Ortalama olarak 3 saniye içerisinde açılmayan web siteleri, analiz sonucunda olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple de sitenizin bulunduğu sunucu veya SEO hosting üzerinde barındırmalı ve kesinlikle bir litespeed desteği olmalıdır. Kısacası site ziyaretçileriniz, sayfa geçişleri için uzun süre sonuç için bekliyor ise sitenizin otoriterlik düşüncesi neredeyse imkansızdır.

Site içi SEO'nun çalışmalarının eksiksiz yapılıyor olması, web sitenizin arama sonuçlarındaki konumunu belirleyen en önemli faktörlerdendir. Özgün, kaliteli içerik, sunumlarını farklı, özel ve hedef kitlelerine uygun hazırlayan siteler, site içi SEO’yu kusursuz şekilde uyguladığını söyleyebiliriz.

Yapılan SEO analizleri doğrultusunda da site içi SEO süreçleri şekillenmektedir. Web sitesinin hedef kitlesi doğrultusunda analiz yapmak, markayı en iyi, en kolay ve en doğru biçimde ziyaretçilerle buluşturmak anlamına gelmektedir. Unutulmamalıdır ki Google'un kalite yönergeleri ve sitenin ziyaretçileri hakkında önceden edinilmiş doğru bilgiler SEO’da başarılı olmanızın en kolay yoludur.