SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir? Web Sitesi Tasarımı Neden Önemli?

SEO uyumlu web sitesi, büyük arama motorlarında üst sıralarda çıkabilecek alt yapısı olan web sitesi anlamına gelir. SEO uyumlu web tasarıma sahip olan markalar, sitelerine kolaylıkla ziyaretçi çekebilir ve potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürebilir.

SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir?
SEO
, arama motor optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO uyumlu web sitesi ise, Google, Yahoo, Yandex gibi büyük arama motorlarında üst sıralarda çıkabilecek alt yapısı olan web sitesi anlamına gelir. Bu tür siteler için “arama motoru dostu”, “Google friendly” gibi terimler de kullanılır. Ziyaretçilerin aradığını hemen bulması, sitenin içeriklerinin sektörle alakalı olması, doğru bilgiyi anlatırken sade ve açıklayıcı bir dil kullanılması gibi sebepler doğrultusunda hazırlanmış, tasarım çalışmalarının hepsine SEO uyumlu web tasarım denir.

SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarım ile SEO birbirleriyle ilişkilidir. SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar yazılım, tasarım ve içerik olduğu için web sitesi tasarımı, arama motorunda ilk sırada görünmek isteyen markalar için çok önemlidir. Dolayısıyla da sitede yapılan SEO çalışmalarının başarılı olması için, iyi bir web tasarımının olması gerekiyor. SEO uyumlu bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız eğer, mutlaka bir SEO uzmanıyla web tasarım projenizi yürütmeniz gerekir.

SEO uyumlu web sitesinin hazırlanabilmesi için önemli noktalar şu şekildedir:

  • Site amacına uygun şekilde adlandırılması gerekiyor.
  • Tasarımın site amacına uygun şekilde tasarlanmış olmalı.
  • Sitenizde tek tip karakter seti kullanın.
  • H1 tagları doğru şekilde hazırlanmış olmalı.
  • W3C standartlarına uygun hatasız kodlama yapısına sahip olmalı.
  • Site haritasının düzenli bir şekilde oluşturulması gerekir.
  • Kalıcı bağlantılarının aramalara uygun şekilde ayarlanması gerekiyor
  • Site çalışma prensipleri, menüler ve bağlantı butonlarının kullanıcı açısından basit, anlaşılır ve kolay şekilde oluşturulmalı.

SEO çalışmalarında kaliteli, özgün ve anahtar kelime odaklı içerikler, her zaman önemlidir. SEO çalışmalarının değerini arttıran unsurlar arasında kodlar, link yapısı, site haritası, sayfa zenginliği, görseller, kaliteli içerikler, meta açıklamaları, site içi yönlendirme unsurları ve etiket yapısı gibi farklı kriterler de yer alır. Siteleri ziyaret eden arama motoru botları pek çok unsuru bir arada değerlendirerek site için bir SEO değeri belirler ve bu değer sayesinde siteler belirli kelimelerde üst sıralara çıkar.

SEO UYUMU  NEDEN ÖNEMLİ?

Bir site oluşturulmasının temel amaçlarından biri ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmek, marka etkileşimini arttırmak, ulaşılabilirliği arttırmaktır. İnternet kullanıcılarının kullanıcıların %85’lik bir bölümü aradığı marka, hizmet, ürün vb. şeyleri Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorları üzerinden sorgular. Sitenin SEO’ya uygun tasarlanması, sitenizin arama sonuçlarında öncelikli olması demektedir. SEO dostu kodlamayı da kullanıcı deneyimi ve SEO çalışmaları takip eder. Kullanıcının sitede kalma süresi, sayfalarda dolaşması ve siteyi sürekli olarak ziyaret etmesi Google açısından çok önemlidir. Bu verileri güncelleştirmek elbette iyi bir web sitesi tasarımı ile mümkündür.

Web Sitesi Tasarımının Önemi Neler?

Web sitesinizin tasarımını içeriklerinizle ve markanızın imajınızla uyumlu şekilde tasarlarsanız, dijital pazarlama kanallarını da bir o kadar güçlü kullanırsınız. Çünkü kaliteli, özgün ve dikkat çekici her şeyin yeri, kullanıcının gözünde kalıcı olur. 

SEO çalışmalarının başarılı olmasında yeniden pazarlama ve istenilen etkileşimi elde etme, en önemli iki unsurdur. Bu unsurları dikkate alıp doğru adımlar atarsanız, firmanızın bütçesini üst seviyelere çıkartır ve hedef kitlenizin tam olarak beklentilerini kavrayabilirsiniz. Bu sebeple de hedef kitlenizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayarak potansiyel müşterileri, gerçek müşterilere kolaylıkla dönüştürebilirsiniz.