SEO Uyumlu Makale Nedir? Kuralları Nelerdir?

SEO kurallarını bilmek, bu kurallar doğrultusunda makale oluşturmak; içeriğinizin arama motorlarında görünürlüğünü arttırabilir ve markanızın büyümesini hızlandırabilirsiniz.

SEO UYUMLU MAKALE NEDİR?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İnternetin gelişmesiyle birlikte, farklı iş alanları oluştu. Bunlardan birisi de seo uyumlu makale yazımıdır. İnternet üzerinde yazılan her yazı, arama motoru tarafından kontrol edilir. Yazdığınız yazı, konu ile ilgili aramalarda belirli bir sıraya yerleştirir. Bu sıralamada SEO kuralları önemli bir rol oynar. İnternet sektöründe olan firmalar, kendi sitesinin aramalarda üst sıralarda yer almasını ister. Seo uyumlu makale arayışı da bu sebeple ortaya çıkmıştır. Seo uyumlu makale, seo kurallarına uygun bir biçimde yazılmış, özgün ve farklı içeriklerdir.

SEO kurallarını bilmek ve uygulamak, oluşturulan içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar ve büyümenizi hızlandırır.
Makalelerin sayısı, farklılığı, özgünlüğü ve kullanıcıya odaklı olması SEO için en önemli kriterdir. SEO'nuzu geliştirerek, arama motorlarında görünürlüğünüzü arttırmak için çalışabilirsiniz. Bu, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza yardımcı olur. Daha ilgi çekici ve etkili SEO odaklı içerik oluşturarak, organik trafik getirme şansınızı artırabilirsiniz.
 

SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?

  • SEO odaklı bir makalede ilk olarak dikkat edilmesi gereken kural yukarıda da bahsettiğim gibi özgünlüktür. Özgünlük, SEO uyumlu makaleler de en çok aranan ve en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bunun yanında dikkat çekici ve farklı olması da çok önemlidir.
  • Dikkat edilmesi gereken kurallardan birisi de şüphesiz imla kurallarına uymasıdır. Eğer dikkat etmezseniz, bu makalenizin kalitesiz görünmesine neden olacak, kullanıcılar ve arama motoru açısından olumsuz bir etkisi olacaktır.
  • Makale akıcı bir dille yazılmalı, konudan ve başlıktan alakasız konular içermemeli.
  • Makalenizin konusu hakkında merak edilen sorulara kısa başlıklar halinde değinmelisiniz. 
  • Anahtar kelimelere mutlaka yer verin. Ancak anahtar kelimelerinizin kullanımını dengelemelisiniz. Ne çok fazla ne çok az kullanmalısınız. Ortalama olarak %2-%4 oranında kullanmalısınız. 
  • Başlık içerisinde mutlaka anahtar kelimelere yer verilmelidir. Başlığın anahtar kelime ile başlaması SEO açısından önemlidir. SEO kurallarına göre, bu başlıklar anahtar kelime ile başlamak zorunda değil. Ancak içerisinde anahtar kelime olmalıdır.
  • Eğer içeriğinizde resim kullanacaksanız, anahtar kelimeyi en az bir resmin alt etiketi olarak kullanmalısınız. Kullanacağınız resimlerin içerik ile uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz.
  • Yazınızla dikkat çekin. Sadece yazıyla ziyaretçilerin dikkatini çekmez. Görsel materyallerle veya videolarla konunuzu mutlaka süsleyin. Bu sayede de kullanıcının ve Google’ın dikkatini çekebilirsiniz. Eğer içeriğinizde resim kullanacaksanız, anahtar kelimeyi en az bir resmin alt etiketi olarak kullanmalısınız. Kullanacağınız resimlerin içerik ile uyumlu olmasına da dikkat edin.

Arama motorlarının en dikkat ettiği ve önemsediği şey anlamlı, faydalı ve kurallara uyan bir içeriktir. Bu yüzden arama motorları her zaman güncellenmekte ve farklı kurallar çıkarmaktadır. Sitenizde SEO uyumlu makale yazarken olabildiğince tüm kuralları uygulayıp, içeriğinizin hem faydalı hem de SEO uyumlu hale getirebilirsiniz. SEO'nuzu geliştirerek, arama motorlarında görünürlüğünüzü arttırmak için çalışabilirsiniz. Bu, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza yardımcı olur. Daha ilgi çekici ve etkili SEO odaklı içerik oluşturarak, organik trafik getirme şansınızı artırabilirsiniz.