SEM Nedir? Ne İşe Yarar?

SEM, arama motorlarında yaptığımız aramalarda karşımıza ilk çıkan sponsorlu sayfaların SEM uygulamaları yoluyla buralarda yer aldığı söylenebilir. Yani SEM, reklamlar yoluyla web sitenizin üst sıralara yükselmesine ve ziyaretçi sayısını artırmaya yarayan bir sistemdir.

SEM NEDİR?

SEM; yani Search Engine Marketing anlamına gelir ve Arama Motoru Pazarlaması olarak Türkçe diline çevrilebilir. SEM, arama motorlarında yaptığımız aramalarda karşımıza ilk çıkan sponsorlu sayfaların SEM uygulamaları yoluyla buralarda yer aldığı söylenebilir. Yani SEM, reklamlar yoluyla web sitenizin üst sıralara yükselmesine ve ziyaretçi sayısını artırmaya yarayan bir sistemdir.

Reklamlarda çıkan anahtar kelimeler aratıldığında siteniz birçok rakibinizin üzerinde yer alır. Fakat sitenizin ilk sıralarda yer alması ve sayfanın üstünde yer alması için optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır. SEO’ya oranla çok daha kısa sürede sonuç veren bu yöntemin maliyeti ise biraz fazladır.

Bu sebeple de SEM, SEO arama motoru optimizasyonu ile iç içe olan bir kavramdır. Ancak arama motoru pazarlaması, arama motoru optimizasyonuna göre oldukça hızlı geri dönüşlere ulaşmanızı sağlar. Rekabet sahasına göre 1 ay ve daha uzun sürelerde, doğal arama sonuçlarında istenilen seviyeye gelebildiğiniz arama motoru optimizasyonu (SEO) varken, diğer yanda günlerle hatta saatlerle ifade edilen çok kısa sürelerde aktif olabilecek arama motoru pazarlaması (SEM) duruma göre çok cazip olabiliyor. Bu iki etkili pazarlama silahını bir arada kullandığınızda kısa sürede çok daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.  

SEM NE İŞE YARAR?

  • SEM internette aktif olarak görünür olmanızı sağlar. Ücretini ödeyerek reklamınızı yapar ve arama motorlarında en üst kısmında çıkarsınız.
  • Sitenize müşteri trafiğini çekerek ürün ve hizmet satışlarınızı SEM sayesinde artırabilirsiniz. 
  • Amaçladığınız hedef kitleye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu sebeple de sitenizdeki ürünler veya içerikler ne olursa olsun müşterilerle kolay bir şekilde buluşur. 
  • Web sitenizde oluşturacağınız talep, bilgi ve iletişim formu sayesinde site ziyaretçileri size kolaylıkla ulaşabilir. Bu formlar sayesinde de sitenizle alakalı eksikleri görebilmeniz kolaylaşmaktadır.

 

SEM, diğer pazarlama yöntemlerine göre daha çok kişiye kolaylıkla erişmenize olanak sağlar. Diğer pazarlama kanalları ile hedef kitlenizle direkt iletişim kurabilir, reklam kampanyalarından elde ettiğiniz verimi ise üst seviyeye çıkartabiliriniz. Aynı zamanda müşterilerinizin isteklerini, taleplerini ve geri dönüşlerini hızlı bir şekilde görebilir ve cevaplayabilirsiniz. Böylelikle de sektördeki aktifliğinizi koruyabilirsiniz.