Sandbox Nedir? Sandbox'tan Nasıl Çıkarım?

Sandbox, Google’ın geliştirdiği kalitesiz, sürekli kopya içerik paylaşan, kullanıcıyı yanıltan, web sitesinin bulunduğu sıralamadan daha geride çıkmasını sağlayan bir çeşit ceza sistemidir.Sandbox
, Google’ın geliştirdiği kalitesiz, sürekli kopya içerik paylaşan, kullanıcıyı yanıltan, web sitelerin bulunduğu sıralamadan daha geride çıkmasını sağlayan bir sistemdir. Bir çeşit ceza sistemi olarak görülse de Google yeni açılmış web siteleri de Sandbox’a dahil edebilir. Ancak kısa süre sonunda hak ettiği sıralamaya kavuşmasını sağlar. Çoğu web site ise yanlış SEO çalışması sonucu Sandbox’a düşer.

Sandbox’ın Radarına Girdim Mi?

Bu sorunun cevabını öğrenmenin kesin ve resmi bir yolu yoktur. Sadece sıralamada çıkan sonuçları gayrı resmi şekilde değerlendirerek bu sonuca varabiliriz.
Bunu değerlendirmek için en etkili metod, Google aramalarında size özgü bir içeriğin başlığı veya doğrudan içeriği aratmak olacaktır. Kesinlikle üstte çıkmanız gereken bu aramada size ait başlık ve içerik en üstte çıkmıyorsa Google’ın filtresine takıldığınızı gösteririr.
Bunun yanında bir URL kaynaklı sorun var ise tüm domain tamamen etkilenmez ancak üstünde yine de olumsuz bir etki bırakacaktır. Bu tamamen kullanıcının hatasının boyutuna bağlıdır. Bazı hatalar bütün halinde domaini cezaya düşürebilir.

Sandbox’a Nasıl Dahil Olmam?

Çok basit bir çözüm yolu vardır. Tamamen öznel içerikler üreterek sitenizi ceza filtrelerinden korumuş olursunuz. Kopya içerikler sitenize zarardan başka bir şey getirmez, Google’ın tutumu da bu konuda fazlasıyla katıdır. Sık yapılan diğer hatalar ise “Site içi SEO Hatası” ve “Site Dışı SEO Hatası”dır. Site içi yapılan hatalara baktığımızda, kopya içerik kullanımı, aşırı hastag kullanımı, gereksiz anahtar kelime kullanımı, benzer içeriklerin farklı kategorilerde site de yayınlanması, alakasız ve fazla etiket kullanımı örnektir. Site dışı hatalara gelindiğinde, yasaklı, kalitesiz ve Google tarafından güvenli görülm*eyen kullanıcı yanıltan sitelere verilen link yönlendirmeleri, kısa zamanda çok sayıda link almak, ücretli linklerin fazla olması ve sürekli yönlendirmesi sayabileceğimiz gibi daha da çoğaltılabilir.

Sandbox’tan Nasıl Çıkarım?

En hızlı ve en iyi çözümü yapılan hataları düzeltmek,site düzenini sağlamak olacaktır.  Hataların tespiti zor olduğundan uzman bir kişiden destek alarak çözüm yoluna hızlı gitmek ve gelecekte yaşanabilecek problemlerin de önü alınmış olur. İçerik yüklerken kopya veya otomatik doldurulan bir metin,görsel vb. Olmamasına kesinlikle dikkat edilmelidir. SEO araçları bu konularda yardımcı olmaktadır ancak doğruluğu kesin bilgiler değildir.