Influencer'lar ile İş Birliği Yapmanın 10 Nedeni

Influencer'lar yani Türkçe'de "Etkileyiciler" takipçisi kitlesi sayesinde bir markayı üst noktaya taşıyabilir. Bunun nasıl olabileceğini göreceğiniz 10 önemli neden.

İyi geliştirilmiş bir strateji ile toplumu etkisi altına alan etkileyicilerle işbirliği, markanızı daha etkili bir şekilde pazarlamanıza yardımcı olabilir!
Pazarlama ve sosyal medya uyumlu olduğu için birçok yeni yaklaşımın ortaya çıktığına şahit oluyoruz. Sosyal medya platformlarında rekabet her geçen gün artıyor ve içerik editörleri dijital platformlarda daha değerli hale geliyor.
İçerik editörleri çoğunlukla sosyal medya hesaplarını sıklıkla kullanıyor ve kendi hedef gruplarını oluşturuyor. Zamanla hesapları ticari kullanım platformlarına dönüştürür ve toplulukları hesaplara yönlendirirler.
Peki, bu etkileyicileri marka tarafında kullanmanın bir yolu var mı? Evet, çünkü artık sosyal medyada kendi değerlerini yarattılar ve kesinlikle dikkate değer bir yetkiye sahipler. Bu nedenle, markaları ve ürünleri "ticarileştiriyorlar".
Etkileyici pazarlama, kolayca sonuç almak için süper etkili bir alandır ve organik müşterilerin ilerlemesini ummak yerine hedeflenen müşterileri yakalama potansiyeline sahiptir.
Kullanıcılar, standart kullanıcılar yerine influencer'ların görüşlerine önem veriyor. Çünkü son kullanıcılar karar noktasına gelirken influencer'lara çok saygı duyarlar.

İnfluencer’lar ile nasıl işbirliği yapılır?


Etkileyicilerle pazarlama ve işbirliği fikirlerine dalalım ve bunları nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizi görelim:
 

1. Araştırın
Sosyal medya influencer'ları takipçilerini tesadüfen artırmazlar. Bir izleyici kitlesi var ve etkileyiciler ne istediklerini biliyor, analiz ediyor ve onlara cevap veriyor.
Paylaşarak birçok farklı ve ilginç stratejiyi takip ediyorlar. Bu yüzden onlara sadece ödeme yapmayın ve ürününüzü doğrudan paylaşmalarını söylemeyin.
İçeriklerinizi daha etkili hale getirmek için, etkileyicinizin deneyimine ve yaratıcı yeteneklerine tamamen güvenin. Yaptıkları bu. Elbette, belirli ihtiyaçlarınız varsa, paylaşın, ancak ısrar etmeyin çünkü muhtemelen bu alanda daha iyi biliyorlardır. Uzman oldukları için doğru yaklaşımı yakalayabilirler.


2. Yeni fikirlere açık olun
Influencer'lar ürünü beğenmedikleri taktirde direkt olarak ürünü paylaşmazlar çünkü takipçileri gerçekten paylaşıp paylaşmadıklarını bilirler, takipçileri için inandırıcılıklarını ve güvenilirliklerini kaybederler.
Bu noktada, işbirliği için etkileyiciler seçiminiz önemlidir, doğru etkileyicilerle işbirliği yaptığınızdan emin olun. Böylelikle markanızı / ürününüzü / hizmetinizi tutkuyla tanıtacak doğru kişiyle birliktesiniz.


3. Kazan-kazan sistemiyle karlı bir platform oluşturun
Çok fazla takipçisi olan influencer'lar sosyal medyada güçlü olsalar da konu markanın dili olunca biraz deneyimsiz olabilirler.
Zamanla öğrenecekler, ancak bu arada onları tüm malzemelerle, ağlarla ve yetkinlikle desteklerseniz, uzun vadede kar elde edeceksiniz.


4. Hedeflenen bir tüketici tabanı oluşturun
Influencer seçme konusunda markaların çok fazla seçeneği var ama bu noktada seçim önemli.
Daha az takipçisi olan ancak alanınızda daha fazla uzmanlığa sahip bir influencer bulursanız, ikinizin “nedensel bir bağlantısı” olacaktır. Bu, potansiyel müşterileri çekebileceğiniz ve çalışmalarınızı hak ettiğiniz alanda paylaşabileceğiniz anlamına gelir.
Hedef kitle her şeydir. 

5. Influencer'ları marka elçileriniz yapın
Influencer'ları sponsorlu etkinliklere göndermek klasik bir harekettir.
Etkileyicinizi bu olaylarda "muhabir" olarak çalışacak şekilde yönetmeye ne dersiniz? Etkileyicinizin böyle bir yeteneği varsa, insanlar bir etkinlikte etkileyicinizi her gördüğünde, ürüne / markaya daha çok güvenirler.


6. Etkileyicileri yarışmalar yapmak ve yeni kampanyalar oluşturmak için motive edin
Markalar, "oyunda kalmaları" için çekici ödüllü yarışmalara sponsor oluyor.
Influencerlar da aynı şeyi markalar üzerinden yaparsa, etki ikiye katlanır ve böylece kullanıcı, takipçi, marka ve influencer, zincirdeki herkes kar elde eder.

7. Faydalı ağlara güvenin
Bugün çok fazla marka ve eşdeğerleri var ve bunlardan birkaçı etkileyicilerle bağlantı kurmak istiyor.
Yine de, içerik pazarlaması gerçekten ortaya çıktığı ve akıcı bir şekilde ilerlemesi gerektiği için, ikisi arasında doğru bağlantı önemlidir.
Doğru tanıtımı gerçekleştirmek için, özellikle zamanının geldiğini düşündüğünüzde, markalarla karlı bağlantılar kurun.


8. Etkileyicinin kararlarına güvenin
Etkileyenler, takipçilerine hitap etme duyguları doğru ve etkili olduğu için etkileyiciler haline geldi. İnsanlar onları dinler ve saygı duyar.
Bu nedenle, başarılarının bir noktasında kendi işlerini kurmaya ve diğerlerini yaratıcı pazarlara yönlendirmeye karar veriyorlar.
Onlara hak ettikleri şekilde davranmak, etkileyicileri ellerinden gelenin en iyisini yapmaya zorlar. Aksi takdirde her iki tarafta da beklenmedik durumlar meydana gelebilir.


9. Ünlüler yerine etkileyicileri kullanın
Bir ünlüyü yeni ürün lansmanının sözcüsü yapmak, marka için iyi bir fikir gibi görünse de her seferinde işe yaramıyor.
Çoğu zaman ünlüler ilgi odağı olur ve ürün unutulur, dolayısıyla harcanan bütçe boşa gider. Büyük bir ünlüyü kullanmak yerine, kampanya için uzman, başarılı ve güvenilir bir influencer kullanın ve bir ünlü için aynı bütçeyle birçok influencer ile çalışabilirsiniz.
Hedefleme grubunuzun kim olduğunu asla unutmayın. Her alan otoritesinin sosyal medyada etkili olduğunu unutmayın.


10. Kampanyalar için ulaşılabilir hedefler elde edin
Etkileyenler, başkalarını mükemmel yeni ürününüzün gerçekten mükemmel olduğuna ikna eden kişilerdir.
Bunu daha hızlı ve etkili bir şekilde yaparlar ve ürününüz aracılığıyla konuşma sağlarlar.
Öyle bile olsa, başarılı bir şekilde yapılmış bir reklam da bunu çözebilir. İkisini birleştirip erişimi artırmaya ne dersiniz?
Kullanıcı tabanlı bir içerik oluşturun ve kullanıcıları kampanyanın bir parçası yapın.

Sonuç olarak, blog yazarları, vlogger'lar ve sosyal medya yetkilileri - biz onlara influencer’lar Türkçe kavramıyla "etkileyiciler" diyoruz, gerçekten başarılı marka işbirliklerine imza atabilirler.
Bunu sağlamanın en iyi yolu, birlikte çalışmak ve aynı zamanda odaklanmış insanlar bulmaktır, böylece müşterinize bunu profesyonelce yaptığınızı kanıtlayabilirsiniz, mesajınızı izleyiciye doğal bir şekilde aktarabilirsiniz. Çünkü etkileyiciler çok daha hızlı ve daha etkilidir.
Artık markanız için doğru etkileyiciyle işbirliği yapmaya hazırsınız. Birkaç influencer işbirliği fikri üzerinde çalışmaya başlayın ve bazı influencer'lara ulaşın.