İlk PHP Script'inizi Nasıl Yazacaksınız?

İlk PHP Script'inizi Nasıl Yazacaksınız?

PHP programlama diline ve nasıl kullanabileceğinize genel olarak bir bakın. Bu derste, PHP ile oynayabilir ve ilk PHP betiğinizi oluşturabilirsiniz. Yol boyunca PHP'nin bazı temel kavramlarını öğreneceksiniz.

Neye İhtiyacınız Olacak?
PHP komut dosyaları yazmaya başlamak için PHP çalıştıran bir Web sunucusuna erişmeniz gerekir. Ana seçenekleriniz:

  • PHP'yi kendi bilgisayarınızda çalıştırın: Bunu yapmanın en kolay yolu, XAMPP gibi eksiksiz bir paket yüklemektir. Bu, Apache Web sunucusunu, PHP ve MySQL veritabanı motoruyla birlikte, kurulumu kolay tek bir pakette içerir. XAMPP, Windows, Mac OS X ve Linux için kullanılabilir. (Windows'ta popüler bir alternatif WampServer'dır.)
  • PHP betiklerinizi Web sunucunuzda çalıştırın: Eğer PHP'yi destekleyen bir web barındırma hesabınız varsa, PHP betiklerini FTP üzerinden yükleyebilir ve onları Web sunucusunda çalıştırabilirsiniz. Bu yaklaşımın avantajı, hiçbir şey yüklemeniz gerekmemesidir; Dezavantajı ise senaryolarınızı yazmanın ve test etmenin yavaş olmasıdır.

İlk PHP Script'iniz
 

İşte oluşturacağınız PHP betiği:

!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
  "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="en" lang="en">
  <head>
    <title>My first PHP script</title>
  </head>
  <body>
    <p><?php echo "Hello, world!"; ?></p>
  </body>
</html>

Gördüğünüz gibi, bu betiğin çoğu düz XHTML. PHP kodu <? Php ve?> Etiketlerinin içindedir:

    <p><?php echo "Hello, world!"; ?></p>
<? Php ve?> Etiketleri, Web sunucusuna, etiketlerin içindeki her şeyi çalıştırmak için PHP kodu olarak değerlendirmesini söyler. (Bu etiketlerin dışındaki her şey doğrudan tarayıcıya olduğu gibi gönderilir.)

Bu kod satırı çok basittir. Web sayfasındaki bazı metinleri (“Merhaba, dünya!”) Görüntülemek için yerleşik bir işlev olan yankı kullanır. PHP, zengin özellikli uygulamalar yazmak için kullanabileceğiniz yüzlerce işlev içerir.

PHP kodundan sonra noktalı virgül (;) dikkat edin - PHP komut dosyalarınızdaki her kod satırından sonra noktalı virgül koymanız gerekir.

Script Oluşturma

Komut dosyanızı oluşturmak için bir metin düzenleme programı kullanmanız gerekir. Çoğu bilgisayar, yerleşik bir veya daha fazla metin düzenleyicisiyle gelir - örneğin:

  • Windows'ta Not Defteri
  • vi veya Linux'ta Emacs
  • Mac OS X'te TextEdit

Yukarıda listelenen komut dosyasını kopyalayıp metin editörünüzdeki yeni bir belgeye yapıştırın, ardından dosyayı web sitenizin en üst seviyesi olan sabit diskinizde hello.php olarak kaydedin. Belge kök klasörünüzün nerede olduğundan emin değilseniz, Web sunucusu kılavuzunuza bakın. Ortak yerler şunlardır:

  • Windows'ta XAMPP: C: / Program Dosyaları / xampp / htdocs / 
  • Linux'ta XAMPP: / opt / lampp / htdocs / 
  • Mac OS X'te XAMPP: / Uygulamalar / XAMPP / htdocs /

Komut dosyasını kendi bilgisayarınız yerine Web hosting hesabınızda çalıştırmak istiyorsanız, komut dosyasını FTP'yi kullanarak yüklemeniz gerekir.

Komut dosyasını test etme

Şimdi betiğini çalıştırmaya hazırsın. Bunu yapmak için, bir Web tarayıcısı açın, betiğin URL'sini tarayıcının adres çubuğuna yazın ve Enter tuşuna basın. Web sunucusunu kendi bilgisayarınızda kullanıyorsanız, URL muhtemelen şöyle olacaktır:


http: //localhost/hello.php 

Öte yandan, komut dosyasını bir Web hosting hesabında çalıştırıyorsanız, aşağıdaki gibi bir şey kullanmanız gerekir: 

http://www.example.com/hello.php

Hangi Sorunlar Yaşanabilir?

Bir hata mesajı alırsanız veya hiçbir şey olmuyorsa, Web sunucunuzun doğru kurulduğunu (yardım için Web sunucusunun belgelerine bakın) ve komut dosyası kodunu doğru girdiğinizden emin olun.

Beklenen Web sayfası yerine tarayıcıda görüntülenen komut dosyası kodunu görürseniz veya tarayıcınız komut dosyasını indirmeyi teklif ediyorsa, Web sunucunuz PHP komut dosyalarını çalıştıracak şekilde yapılandırılmamıştır.

Hala takılı kalmışsanız, mevcut birçok PHP destek seçeneğine bakın.

Sıradaki Aşama Nedir?

Doğru web sayfasını gördüyseniz tebrikler başarıyla yazdınız, kaydettiniz ve ilk PHP betiğinizi çalıştırın! Daha karmaşık PHP komut dosyaları ve uygulamaları yazmayı öğrenirken, gelecekteki eğitimlerde bu becerileri geliştireceksiniz.

Ayrıca, diğer PHP betiklerinin yazabileceği fikirleri almak için PHP dil referansına göz atmak da isteyebilirsiniz.