Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılıyor?

Google Analytics, Google’ın sitenizi ziyaret eden kullanıcılarla ilgili bilgi edinmeniz için tasarladığı analiz aracıdır. Analytics ile web sitesi yöneticileri, hedef kitlesinin ne beklediğini ve ne istediğini kolaylıkla anlayabilir. İçeriklerini de ziyaretçilerinin istekleri doğrultusunda değiştirebilir ve geliştirebilir.

GOOGLE ANALYTICS NEDİR?


Google Analytics
, Google’ın sitenizi ziyaret eden kullanıcılarla ilgili bilgi sahibi olmanız için tasarladığı bir analiz aracıdır. Kullanıcı analizi yapılırken ziyaret eden kişinin fotoğrafına erişemezsiniz ancak onun dışında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Google Analiytics aracı sayesinde, web sitesi yöneticileri hedef kitlesini ne beklediğini ve ne istediğini kolaylıkla anlayabilir. Bu sayede de site sahipleri içeriklerini ziyaretçilerinin istekleri doğrultusunda değiştirebilir ve geliştirebilir. Aynı zamanda markaların, tanıtım ve reklam kampanyalarıyla ilgili doğru adımları takip etmelerini sağlar. Google Analiytics servisi, profesyonel olarak bakıldığında bir markanın gelişmesine ve tanınmasına çok fazla yardımcı oluyor.

 

Google Analytics Hangi Sorularımıza Cevap Veriyor?

Yukarıda Google Analytics, kullanıcılarla ilgili bilgiler verdiğini söyledim. Peki, hangi sorularınıza cevap veriyor?

 • Sitenizi kullanıcılar ne sıklıkla ziyaret ediyor?
 • Sitenize nereden yönlendirilmişler?
 • Kullanıcılar hangi sayfaları ve ürünleri ziyaret etmiş?
 • İçerikleri ve ürünleri ne sıklıkla ne kadar süre boyunca incelemiş?
 • Kullanıcının konumu neresi?
 • Hangi cihaz ile siteye giriş yapılmış?
 • Arama motorlarında hangi anahtar kelimeleri kullanarak arama yapmış? 

 

NASIL KULLANILIYOR?

Google, ücretsiz olarak kullanma imkanı sunuyor. Büyük veya küçük marka fark etmeden her işletme kullanabilir. Peki nasıl kayıt olunuyor? Cevabı çok basit. Google hesabınızın olması ve Google Analytics resmi sitesindeki kaydol butonuna tıklamanız yeterli. site sahibi ücretsiz olarak kayıt olabilir. Bu aşamadan sonra da sitenizi doğrulamanız gerekiyor. Sitenizin size ait olup olmadığının anlaşılması için verilen html dokümanının, FTP yardımıyla sitenizin kök dizinine yüklemeniz ve ardından da doğrulama işlemini tamamlamalısınız. Daha sonra Google Analytics tarafından sitenizi izlemek üzere verilen kodu, sitenizin son html bloğuna yani kapanış tagından öncesine yapıştırmanız yeterli. Ya da sitenizin yönetim panelinde Google Analytics kısmı varsa, verilen kodu o bölüme yapıştırıp kaydınızı tamamlayabilirsiniz. 

 

GOOGLE ANALYTİCS AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Sitenizi ziyaret edenlerin tüm davranışlarını izleyip analiz edebilirsiniz.
 • Genel olarak ziyaretçilerin hangi sıklıkla ziyaret edildiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Sitenizden çıktıktan sonra hangi siteleri ziyaret edildiğini görebilirsiniz.
 • Diğer sitelerde ne kadar vakit geçirdiğini, hangi ürünleri ve içerikleri incelediğini gözlemleyebilirsiniz.
 • Kullanıcının lokasyonuyla ve hangi cihazla giriş yaptığıyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

 
Google Analytics ile ziyaretçileriniz site içerisindeki tüm hareketlerini izleyebilirsiniz. Bu gözlem doğrultusunda da kullanıcının profilini analiz edip rapor hazırlayabilirsiniz.Bu raporla birlikte, sitenizle alakalı içerikleri veya ürünleri düzenleyebilirsiniz. Müşterilerin istekleri yönünde değişiklikler yaparak site içerisindeki trafiğini ve markanızın tanınırlığını arttırabilirsiniz.