FACEBOOK'TA ARTIK VERGİ VERECEK!

1 Nisan 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre, artık Facebook'ta reklam gelirlerinin %18'ini devlete ödeyecek. Facebook reklam ücretlerinde indirim yapmadan KDV oranını ek olarak reklam verenlere yansıttı. Vergilerden elde edilen gelir ise devletin kasasına aktarılacak.

FACEBOOK'TA ARTIK VERGİ VERECEK!

Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre artık Facebook'ta reklam gelirlerinin %18'ini devlete ödeyecek. 1 Nisan 2019 tarihli karara göre, Facebook reklamlarına KDV oranını ekledi ve buradan elde edilen gelir ise devletin kasasına aktarılacak.
Facebook vergilendirmeyle ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklama Facebook Business üzerinden duyuruldu. Konuyla ilgili açıklamaya, Facebook Business’ın “Faturalandırma ve Vergiler” bölümünde “Türkiye Katma Değer Vergisi (KDV) Hakkında” kısmından ulaşabilirsiniz.

Türkiye'deki tüm operasyonlarını İrlanda'dan yürüten Facebook, ödeyeceği KDV oranını reklam verenlere yansıttı. Artık reklam verenler Facebook, Instagram, Messenger veya Marketplace üzerinden yayınladıkları reklamlar için %18 Katma Değer Vergisi (KDV) ödeyecekler.

Resmi olmayan sonuçlara göre Facebook 2018 yılında yalnızca Türkiye'deki reklamlarında 2.5 milyar TL elde ettiği söyleniyor. Eğer bu sonuç baz alınırsa Maliye Bakanlığı, Facebook'un cirosundan yıllık en az 450 milyon TL KDV alacağı tahmin ediliyor.

Facebook Kimlerden Vergi Alacak?

Facebook, kimlerden hangi şartlarda vergi alacağını veya alamayacağını Facebook destek bölümünden açıkladı. 

Yeni düzenlemeyle birlikte Facebook üzerinden reklam veren küçük veya büyük tüm işletmeler KDV ödemek zorunda kalacak. Ayrıca sadece işletmeler değil, şirket olup olmadığına bakılmaksızın herkes KDV ödeyecek.

Yapılan açıklamaya göre, Facebook'a üye olan reklam verenler öncelikle vergi numaralarını eklemeleri isteniyor. Facebook, eklenen vergi numarasının da sürekli olarak güncellenmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook yeni düzenlemeyle birlikte kendi reklam ücretinde bir indirime gitmedi. Reklam ücretine ek olarak KDV uygulanmaktadır. Yani, 100 TL'lik bir reklam için kullanıcılar bu ücrete ek olarak %18 KDV ödeyecek. Toplam ödenecek olan reklam ücreti ise 100+18= 118 TL olarak hesaplanmaktadır.