En İyi Web Tasarım Programları

Kişiye ve isteklere bağlı olarak değişebilmektedir. Bu sorunun cevabını nesnel bir şekilde vermek pek mümkün değildir. Ancak karşılaştırma yaptığımızda, bize göre avantajı yüksek olan programları sizler için derledik.

HTML Editör: Sublime Text 3

Geçmişten günümüze bir çok program geliştirildi. Macromedia’dan Adobe Dreamweawer’a, değişikler ve yapılan geliştirmeler ile üst noktaya taşındı diyebiliriz.  Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum. Sublime text bir text editor ancak eklentiler ve çok sayıda dil desteği ile kendini üst seviyeye taşımış durumda. Özelleştirebilir olmasının yanı sıra ücretsiz olması da kullanıcılara cazip bir imkan sunuyor. 
Yüzlerce değiştirebilecek ayarı ve kendi içinde geliştirilebilir imkanları sınırsız şekilde vermesi diğer programlardan ayıran en büyük özellik olarak karşımıza çıkar. Vakit kaybetmenizi engelleyerek bünyesinde etkinleştirdiğiniz özellikler kodları otomatik kısaltmalar ile doldurur ve renklendirir. Notepad, Notepad++ gibi text editor arasında kendine yer bulmuş oldu.  Kullanım kolaylığı ve tüm yazılımlarla uyumu da bir artı nokta olarak kendini ispatlamıştır.

Görsel HTML Editör: Adobe Dreamweawer

Bu alanda herhalde lider desek yanlış olmaz. 2000’li yılların başından beri web tasarımcıların gözdesi haline gelen Dreamweawer, çıtayı yükselterek devam ediyor. Macromedia’nın Adobe tarafından alındıktan sonra hızla ivme kazanan Dreamweawer görsel bir HTML editörüne ihtiyaç duyan bütün kullanıcılara hitap ediyor. Kodu yazarken eş zamanlı olarak önizleme sunması başlıca özelliğidir. Kullanımın kolay olması, güvenilirliliği, gelişime açık olması, sağlanan destekler ile harika bir çalışma opsiyonu sunmaktadır. Çok sayıda kodu tek bir buton ile düzenleyebilir, hataları bulan yapısı ile sorunsuz şekilde kodlarını oluşturabilirsiniz. HTML, Javascript, CSS, ASP ve PHP desteği bulunmaktadır. Lisans ücretinin yüksek oluşu hariç bir dezavantajı bulunamaktadır.

Tasarım Programı: Adobe Photoshop

Uzun yıllardır tasarım sektörünün demirbaşı olan Photoshop programı kullanıcı sayısını her geçen gün arttırarak gelişimine devam etmektedir.  Web Tasarım da etkin rol oynarken, hayal gücünüzü tasarıma dökmenize imkan sağlıyor. Tamamen kullanıcı özgürlüğüne bırakılan programda, katmanların gelişmiş olması aynı zamanda istenilen şekilde kırpma,birleştirme  işlemlerinin yapılabilmesi diğer bir artı özellikler sayabiliriz. Dreamweawer’da olduğu gibi Adobe programlarında genel olarak lisans ücretleri tek dezavantajı olarak gösterebiliriz.