Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alabilirim?

Backlink, web sitesinin farklı bir web sitesine vermiş olduğu metin, video veya görsele verilen tıklanılabilir bağlantıya denilmektedir. Verilen backlinklerin sayısı da web sitenizin güvenirliğini belirlemektedir.Bir web sitesinde, diğer bir web sitesinden verilen linklerdir. Verilen backlinklerin sayısı ve kalitesi web sitenizin güvenirliğini belirlemektedir.

Backlinkler Google’ın günümüze taşıdığı bir kavramdır. Google’ın yükselişi ile birlikte PageRank algoritmasında backlinklerin siteye ne kadar etkiler bıraktığı gözler önünü serilmiş oldu. Google bu sayede kendini diğer arama motorlarından daha üst seviyeye taşıyarak dünyada lider konuma oturdu.

Ancak 2-3 sene öncesinde olmazsa olmaz konumunda olan PageRank’ın, eskisi kadar bir önemi kalmadı. Google'ın bir zamanlar sayfaları değerlendirdiği not sistemi, uzun süredir bir güncelleme gelmediğinden dolayı artık baz alınmamaktadır.

Arama sonuçları algoritmasında artık dünyanın önde gelen kuruşlarının önem verdiği değerlendirme Domain Otoritesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu değerleri kontrol etmek için Moz Opensource üzerinden detaylara ulaşabiliriz. 30 puan normal bir site için iyi bir sonuç sayabilirsiniz.

Blogger, Wordpress, Tumblr gibi platformlar üzerinden domain adıyla sorgulama dışında kalmaktadır. Zaten bu uzantılar domain adı olarak yüksek sonuç almaktadır. Bu tip sayfalardan backlink alacaksanız, sayfa otoritesi değerine bakarak puanı yüksek bloglardan alma sizi arama motorlarında sıralamanızı üst seviyelere taşıyacaktır.

Kesinlikle dikkat etmeniz gereken ise yasaklı ve Google’ın özellikle girişte uyarı verdiği güvensiz olan sitelerden link almamak olacaktır. Sitenizin kalitesini ve puanını düşüreceğinden kullanıcıların sizi tercih etmemesine sebep olacak daha ilerleyen dönemde Google ceza filtrelerini takılabileceğinizin tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz.

Para ile Backlink Satın Alınmalı Mı?Kesinlikle alınması gerekir veya olmazsa olmaz bir gerekliliği yoktur. Çünkü bilinçsiz şekilde yapıldığında yarardan çok zarar getireceğinden sizi ileri taşıyacağına daha çok geri atabilir. Çok sayıda site, backlink hizmeti alarak kendilerini öne taşımayı başarırlar. Bunun sebebi ise planlı ve doğru şekilde yapılan satın almadır. Bu konuda gerçek uzman bir kişi ile çalışmak en doğrusudur. Aksi takdirde trafik artacağına yere çakılabilir.

Dikkat edeceğiniz diğer konu ise vereceğiniz linklerde süre sınırlaması olmamasıdır. Hizmet alındık aylar sonra websitenize linkler artık gelmiyorsa ciddi problem oluşmuş demektir. Makale, tanıtım yazıları gibi kalıcı linkler almak sizin için daha iyi olacaktır.

Doğal Backlink Nasıl Alınır?Sitenizi etkin kullanarak güncel tutarsanız, trafiğinizde eş zamanlı olarak artacaktır. Diğer sitelerde trafikten yararlanmak için yazılarınızı paylaşacaktır.

Sitelere konu ile ilgili görüşlerinizi belirten yorumlar atın. Gerçekten yararlı yorumlar dikkat çekerek sizi öne taşır.
Hurriyet Bumerang’a ücretsiz şekilde kayıt olarak, sitenizin trafiğini doğal olarak arttırmış olursunuz.
Sektörünüzde bulunan sitelerden tanıtım yazısı isteyin. Bu şekilde benzer bir siteden link almak size büyük fayda sağlayacaktır.